Bez kategorii

Po czym poznać, że twój kot cię kocha?

Koty czasem – tylko gdy same mają na to ochotę – poszukują towarzystwa swych właścicieli, okazują czułość, mruczą z zadowoleniem, gdy siadają czy śpią obok nas. Czy to aby na pewno jest miłość? Tego chyba nigdy nie będziemy pewni, ale pewne jest jedno: gdy nasz kot zachowuje się w ten sposób, możemy być pewni, że przebywanie z nami sprawia mu przyjemność.

Fakt jest faktem, że koty są bardziej zrelaksowane i zachowują się bardziej swobodnie, gdy ich właściciele są w pobliżu, niż gdy są same lub w towarzystwie obcych osób. Podobne relacje łączą dzieci i ich rodziców.

Kolejny fakt jest taki, że koty mają różne osobowości. Jedne są bardziej aktywne i ciekawskie niż inne. Tak samo z ludźmi – uwaga, jaką możemy poświęcić kotu zależy od naszej płci, aktywności, stylu życia czy statusu rodzinnego. Wiele zależy też od tego, czy pozwalamy wychodzić kotu na zewnątrz.

Gdy kot okazuje nam uczucie, to od razu o tym wiemy – chodzi za nami z kąta w kąt, skacze i liże nas, gdy wracamy do domu, macha entuzjastycznie ogonem. Koty mogą, ale wcale nie muszą zachowywać się podobnie – no może poza entuzjastycznym machaniem ogonem 😉 Koty okażą nam zainteresowanie wtedy gdy im to pasuje, gdy one mają na to ochotę albo… gdy coś od nas chcą 😉

Z tego powodu właściciele psów często myślą, że koty są mniej uczucuiowe, a to wcale niekoniecznie jest prawdą, prawda? 😉 Przecież właśnie między innymi za tą niezależność kochamy koty… A one doskonale wiedzą, jak okazać nam uczucia… wtedy gdy mają na to ochotę.

Jak kot okazuje uczucia?

Podczas zabawy kot odwraca się na plecy, pokazuje ci swój brzuch i pozwala go dotykać – jest to oznaka najwyższego zaufania. Nie martw się, jeśli twój kot tego nie lubi – to jak u ludzi – nie wszyscy lubią być dotykani wszędzie.

Jak zachęcić kota, aby okazywał nam uczucia?

Mrucz jak kot – wtedy ‚przemawiasz’ do kota jego językiem. Mruszenie wycisza i relaksuje, pomaga cieszyć się nawzajem swoim towarzystwem.

Zachęcaj kota, aby siadał w pobliżu ciebie lub na tobie. Koty robią to tylko wtedy, gdy czują się z nami komfortowo.

Pozwól kotu się o siebie ocierać. Koty robią to aby zostawić na nas swój zapach, co ma oznaczać ‚ona jest moja / on jest mój’. Spróbuj przymykać oczy lub mrugać patrząc na kota, gdy tak robi. Kot będzie się o nas ocierał tylko wtedy gdy będzie się w naszym towarzystwie czuł dobrze.

Koty, które pozostają w domu, są bardzie skłonne do interakcji ze swymi właścicielami. Nic w tym dziwnego, w takim przypadku koty nie znają innego życia poza tym domowym, niewiele rzeczy je rozprasza. Często jesteśmy ich jedynymi towarzyszami życia.

To wszystko są drobne oznaki czułości i uczuć, ale nie martw się – twój kot będzie wiedział, o co chodzi. A budowanie relacji z kotem zaowocuje przyjaźnią i przywiązaniem, które może nie będzie okazywane w tak widowiskowy i entuzjastyczny sposób, jak w przypadku psów, ale jeśli znamy kocie zachowania i zwyczaje, będzemy wiedzieć, o co chodzi 🙂

Podobne wpisy

Leave a Comment