Bez kategorii

100 kocich pytań – czy koty śnią?

Co jak co, ale spanie kotom wychodzi znakomicie… Śpią średnio piętnaście godzin na dobę, czyli dwa razy tyle ile śpi człowiek. I biją też na głowę pod względem długości spania większość innych ssaków.

Zastanawialiście się kiedykolwiek czy koty śnią? Czy koty mają sny? A czy kiedykolwiek obserwowaliście śpiącego kota? Widzieliście jak kot we śnie przebiera łapkami, cały się porusza, wygina grzbiet albo nawet gada lub syczy? Jak drżą mu uszy? Jak zdarza mu się chrapać? Tak samo jak ludzie i inne ssaki – tak, koty śnią!

sleeping cat

Jak objawia się moment marzeń sennych u człowieka? Nasz sen składa się z czterech faz. Jedna z nich to REM – rapid eye movements, czyli faza szybkich ruchów gałek ocznych – z zamkniętymi oczami oczywiście. Fale mózgowe wykazują wtedy większą i bardziej gwałtowną aktywność, serce przyspiesza, oddychamy szybciej, a mózg zachowuje się podobnie, jakbyśmy nie spali. Kora mózgowa i hipokamp pracują na ful. W tym samym czasie ciało jest zrelaksowane, nie ma napięcia mięśni, nie reagujemy na bodźce zewnętrzne. I właśnie w tej fazie śnimy. Możemy poruszać się, a nawet gadać przez sen.

Takich faz REM mamy podczas nocy kilka, a trwają one od dziesięciu minut do nawet godziny. Długość faz REM zależy od tego ile czasu śpimy, od poziomu zmęczenia, od naszego wieku i innych czynników.

Koty mają podobnie. Tam samo jak ludzie przechodzą kilka faz snu i tak samo jak ludzie, wykazują aktywność właśnie podczas fazy REM. I tak jak ludzie, wtedy właśnie śnią. A może to ludzie zachowują się tak, jak koty, a nie na odwrót? 😉

rudy kot spi

O czym śni twój kot?

A o czym śni twój kot? Sam tego nie powie, badań w tym temacie jest bardzo mało. Kotami i ich snem zaintersowano się w latach sześćdziesiątych, dekadę później niż zaczęto badać sen ludzi. I te nieliczne badania trwają do dziś. Wykazały one niezbicie, że koty, jak i inne ssaki wykazują podobną aktywność podczas snu jak ludzie. Tak jak ludzie przechodzą przez kolejne fazy snu, a ich reakcje są podobne do naszych. Po prostu my mamy swój świat, o którym śnimy, a koty mają swój.

Więc najprawdopodobniej koty, tak samo jak ludzie, śnią po prostu o tym, co im się przydarzyło w ciągu dnia, o swoich przygodach czy pragnieniach. Może o tobie? Może o tym, co będzie na obiad, a może o tym, jak cię przekonać, abyś znów je nakarmiła? Może o nowej zabawce, może o psie sąsiada, a może o walkach z innym kotem? Może o wspinaniu się na drzewa? A może o jeszcze przyjemniejszych rzeczach? 😉

Badania wykazały, że koty częściej śnią agresywnie, niż spokojnie – zachowują się wtedy jak podczas polowania. Ale może dlatego, że wtedy bardziej widać, że coś się podczas kociego snu dzieje? Tak jak u ludzi – jeśli śnimy o przyjemnościach, to się przecież na łóżku nie rzucamy, prawda? Ale fakt jest faktem, że koty także mogą mieć koszmary, czasem wybudzają się gwałtownie w pełnej gotowości do obrony czy ataku.

Tak czy siak, obrazy, myśli i odczucia, jakie się pojawiają w kocich snach, długo jeszcze pozostaną dla nas tajemnicą. A może będą tajemnicą przez wieczność?

Życzę wam i waszym kotom miłych snów! 🙂

spiacy kot

Źródła:

  1. Control of hypoglossal motoneurones during naturally occurring sleep and wakefulness in the intact, unanaesthetized cat: a field potential study. SJ Fung, MH Chase. 2014 Aug.
  2. Rem sleep without atonia – from cats to humans. MW Mahowald, CH Schenck. 2004 Jul.
  3. Behavioural and EEG effects of paradoxical sleep deprivation in the cat. Excerpta Medica International Congress Series No.87 Proceedings of the XXIlIrd International Congress of Physiological Sciences Tokyo. 1965 Sept.
  4. Mechanisms underlying oneiric behaviour released in REM sleep by pontine lesions in cats. Adrian A. Morrison.
    1993 March.

Podobne wpisy

Leave a Comment