jak dbać

Jak dbać o… koszulki ręcznie malowane?

Dziś pierwszy artykuł z serii ‚Jak dbać o…’ Chciałabym opowiedzieć wam dziś o tym, że takie ręcznie malowane koszulki są produktem nieco innym niż koszulki kupowane w sieciówkach. Te drugie robione są metodą najczęściej trwałego sitodruku, a więc większe jest w ich przypadku prawdopodobieństwo, że więcej przetrzymają.

Koszulki malowane ręcznie, tak samo jak torby czy poduchy, są produktem specjalnym, malowanym najczęściej na zamówienie, za pomocą specjalnych farb do tkanin, które są na końcu procesu twórczego utrwalane według zaleceń producenta i odpowiednich standardów. Mimo to jednak tak malowany obraz ma mniejszą żywotność niż nadruki wykonywane taśmowo. I w związku z tym ręcznie malowane tekstylia wymagają specjalnego traktowania, a gdy o nie zadbamy, odwdzięczą się nam trwałością i pięknymi kolorami przez długi czas.

A więc jak dbać o ręcznie malowane koszulki, torby, czy poduchy? Oto wskazówki.

Po pierwsze pranie: zawsze pierz koszulki wywrócone na lewą stronę, w temperaturze maksymalnie 40 stopni. Lepsze byłoby 30 stopni, ale nie we wszystkich pralkach można 30 stopni ustawić.

Po drugie wirowanie: jeśli wirujesz pranie, to unikaj wirowania na najwyższych obrotach – moje nieprzekraczalne maksimum to 600 obrotów na minutę. Idealnie byłoby wykręcić taką koszulkę ręcznie – nie za mocno oczywiście.

Po trzecie chemia: nie używaj na ręcznie malowanych koszulkach żadnych agresywnych środków chemicznych typu wybielacze czy silne odplamiacze. Może to spowodować trwałe uszkodzenie namalowanego obrazu i / lub blednięcie kolorów.

Po czwarte prasowanie: ręcznie malowane koszulki prasuj zawsze na lewej stronie. Temperatura prasowania nie powinna być zbyt wysoka – u mnie do koszulek i poszewek wystarcza najniższa możliwa temperatura. A już najbardziej idealnie byłoby prasować namalowany obraz na lewej stronie, dodatkowo zabezpieczając go cienką warstwą innego materiału.

Po piąte ekspozycja na promieniowanie UV: unikaj zostawiania ręcznie malowanych koszulek na dłuższy czas bezpośrednio na słonku, szczególnie latem. Na przykład podczas suszenia prania czy pobytu na plaży. Farby, którymi maluję mają bardzo dobrą odporność na promieniowanie UV i podczas normalnego używania nic się z nimi nie stanie, ale nie są idealne, bo takie farby jeszcze nie zostały stworzone 😉 Oczywiście jeśli koszulka trochę na słonku poleży, to nic się jej nie stanie, mam na myśli sytuacje ekstremalne.

Miejcie proszę na uwadze powyższe wskazówki gdy używacie jakichkolwiek produktów z ręcznie malowanymi grafikami. A koszulki i inne rzeczy odwdzięczą się wam trwałością i będziecie mogli cieszyć się nimi dłużej.

Miłego noszenia ręcznie malowanych koszulek, przytulania się do ręcznie malowanych poduch i miłych zakupów z ręcznie malowanymi eko torbami. Tego wam życzy wasza kociara 🙂

Podobne wpisy

Leave a Comment